Archiv aktualit za rok 2012

Aktualita ze dne 31.12.2012
Silvestr. Poslední den v roce jsme slavili společně. Nechybělo pohoštění, hudba, dobrá nálada a silvestrovský přípitek. Do nového roku přišla všem popřát paní ředitelka. ze silvestrovkého posezení odcházeli všichni spokojeni a svátečně naladěni.
Foto zde.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 21.12.2012
Vánoční bohoslužba. Na bohoslužbu před Štědrým dnem, na kterou se všichni moc těšili, přijali pozvání evangelický reverend mgr. Bob Ogola i katolický kněz mgr. Jan Pražan. Děkujeme oběma pánům za příjemné odpoledne, které jsme s nimi věnovali též povídání o charitatívní činnosti a adopcím na dálku.
Foto zde.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 15.12.2012
Pěvecký sbor z Nové Role. Předvánoční čas nám přijel zpříjemnit svými koledami ženský pěvecký sbor z Nové Role. Obyvatelům, kteří se vystoupení nemohli zúčastnit spolu s ostatními, přišly členky sboru zazpívat přímo na pokoj. Zazpívat, ale také potěšit, rozveselit jak je zřejmé i z foto zde.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 5.12.2012
Mikulášská. Mikuláš, čert a anděl už tradičně provázel matyášovskou Mikulášskou zábavu. Nechyběla živá hudba, občerstvení a dobrá nálada a tanec. A toho, kdo se nemohl zúčastnit, si Mikuláš se svými pomocníky našel, takže žádný klient o nic nepřišel.
Foto zde.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 4.12.2012
Advent začal. Zapálení první adventní svíčky, nastávající vánoční svátky, radost a spokojenost, to nám přišel vlídným slovem připomenout náš pan farář Bob Ogola.
Foto zde.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 27.11.2012
Mezigenerační setkání. Po nějakém čase jsme  moc rádi přivítali ,,naše'' děti z MŠ Lipová. Obyvatelé Domova si pro ně nachystali drobnosti ze solného těsta – viz níže. A po přivítání se všichni společně pustili do jejich zdobení. Různé zvonečky, svíčky, zvířátka a podobné symboly vánoc nabarvili a rozvěsili na vánoční stromeček. Stromeček svou jednoduchostí a elegancí zároveň všechny překvapil i nadchl. 
Posuďte sami – foto zde.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 22.11.2012
Vánoční motivy ze solného těsta. Instruktorky sociální péče si na internetu vyhledali recept na solné těsto, ze kterého pak spolu s obyvateli Domova vykrájeli vánoční motivy a na plechu pak přes víkend nechali pěkně vysušit. 
Foto zde.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Šťastné a veselé Vánoce,
 hodně štěstí, zdraví a spokojenosti v soukromí i v práci
všem obyvatelům, jejich rodinám a blízkým, zaměstnancům,  spolupracovníkům, obchodním partnerům a sponzorům Domova v novém roce  2013 přeje
a za odvedenou práci v roce starém

děkuje ředitelka a  vedoucí pracovníci Domova 
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 18.11.2012
Do konce příštího týdne vyjde 3. číslo občasníku Matyášovky. Omlouvám se za delší časovou odmlku zapříčiněnou pracovní neschopností. Ředitelka.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 16.11.2012
Dušičkové posezení. Dne 2.11.2012 jsme si při svíčkách zavzpomínali na své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Svou přítomností nás potěšil i ,,náš'' farář Bob Ogola.
Foto zde.
Zpívání s harmonikou. Dne 9.11.2012 nám přišel zazpívat pan Nový. Zahrál na harmoniku, zazpíval lidové písničky, obyvatelé si zatančili, každý si mohl vybrat tu svou písničku a pan Nový mu ji zazpíval na přání.
Panu Novému děkujeme a těšíme se na další písničkové setkání s ním.
Foto zde.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 12.11.2012
Reverend Bob Ogola v televizi. Nezapomeňte si předvánoční čas zpříjemnit setkáním s naším Bobem, tentokrát však nikoli osobně, ale v české televizi dne 23.12. 2012 v pořadu Marka Ebena Na plovárně.

Aktualita ze dne 7.11.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují i na podzim 2012. Tentokrát recepty z Hané a Švýcarska.
Foto zde.

Aktualita ze dne 1.11.2012
Plánované společenské akce  – podzim 2012
pátek  2.11.2012, 13.30 – dušičkové odpoledne s evangelickým reverendem Bobem Ogolou – společenská místnost BC 
pátek  9.11.2012, 13.30 – zpívánkové posezení i zatančení s harmonikářem  panem Pavlem  Novým
úterý 27.11.2012  dopoledne – mezigenerační setkání s dětmi MŠ Lipová
listopad 2012  – návštěva solné jeskyně, datum bude upřesněn
týden před vánočními svátky  – vánoční vystoupení dětí z MŠ Lipová, datum bude upřesněn
před Štědrým dnem – bohoslužba s evangelickým reverendem Bobem Ogolou,  v jednání  návštěva přímo v evangelickém kostele
Srdečně zveme všechny obyvatele Domova i jejich blízké. Přijďte společně vzpomenout na ty, kteří již nejsou mezi námi, zazpívat si s harmonikou, prožít sváteční adventní čas, poznat spolubydlící či přátele Vašeho rodinného příslušníka – obyvatele Domova  i ty, kteří mu poskytují sociální služby. Budeme se těšit na setkání s Vámi.

Aktualita ze dne 25.10.2012
,,ŠKOLNÍ VÝLET". Opět nás navštívil režisér a herec pan Bc.Tomáš Magnusek, aby nám představil svůj nový film ,,Školní výlet". Účast na promítání byla opět veliká, všichni se na film i setkání s tímto člověkem moc těšili. Film, který ukazuje, jak se dá užívat života v každém věku, nás vtáhl do děje: spolužáci seniorského věku se setkávají po letech v lázních a toto setkání si užívají plnými doušky . Po promítání jsme si s panem režisérem popovídali o jeho práci a zážitcích z natáčení. 
Všem nám připravil neýcarskavšední zážitek, moc se těšíme na další setkání s ním.
Foto zde.

Aktualita ze dne 18.10.2012
Návštěva solné jeskyně. Dne 18.10.2012  8 obyvatel Domova  navštívilo místní solnou jeskyni s doprovodem instruktorek sociální péče. Někteří zde byli poprvé, jiní  už ji navštívili se svými příbuznými. Všem se tento výlet velmi líbil, v klidném prostředí po celou dobu naslouchali vyprávění a četbě instruktorek, někteří si  zdřímli . Po návratu se klienti podělili o své zážitky s ostatními  a dokonce si plánují za pomoci rodin další návštěvu.
Foto zde.

Aktualita ze dne 16.10.2012
Opět jsme se sešli ve velkém počtu na společenské místnosti BC k  našemu oblíbenému Povídání o stravování a povídali  si o jídle, které moc nechutnalo a na co bychom, tedy přesněji řečeno obyvatelé Domova, měli  chuť.
Míchaná vejce k snidani by mohla být častěji, pomazánky nebo medové máslo s toastovým chlebem klientům  velice chutná. Ke svačině by  klienti uvítali místo ovoce třeba jablkový kompot nebo i rajský salát se salátovou okurkou. Takové lívance s bílou kávou, to by bylo něco, k oblíbenému patří také bublanina a štrůdl. Do Vánoc by si obyvatelé rádi pochutnali na bramborovém salátu s řízkem. V zimním období by se mohl častěji vařit prejt a tlačenka, které v minulosti měly úspěch.
Pan Rataj si zdejší stravu velmi chválil a vzpomínal na to,  jak bylo pro něho obtížné zajistit pro sebe celodenní stravu v době, kdy byla jeho manželka dlouhodobě v nemocnici.
Pro zpestření jídelního lístku připravila nutriční terapeutlka paní Niewiaková spolu s kuchaři  na  17. a 19. 10. 2012  Dny mezinárodní kuchyně a to kuchyni maďarskou resp. švédskou. Dobrou chuť.

Aktualita ze dne 15.10.2012
Narozeniny  v Domově. Během minulého měsíce oslavilo několik  obyvatelek  Domova narozeniny – p. Karasová, p. Kupková, p.Oulická, p.Šuláková, p.Kozlová a p.Schieferdecker. Popřáli jsme jim v kolektivu klubovny hodně zdraví, spokojenosti a ještě mnoho takových příjemných a veselých setkání.
Foto zde.

Aktualita ze dne 7.10.2012
Oslava narozenin – první 100. narozeniny  v Domově! Dne 7.října 2012 oslavila obyvatelka Domova paní Růženka Červencová  své 100. narozeniny.
Pohoštění a oslavu první obyvatelce ,,stovky" v DZR ,,MATYÁŠ" připravilo vedení  organizace a její  zaměstnanci. Zdraví a spokojenost přišly oslavenkyni popřát krom pracovníků Domova také místostarostka Města Nejdku paní Dana Schwarzová, pracovnice MěÚ Nejdek a OSSZ Karlovy Vary.
Ještě jednou přejeme paní Červencové mnoho spokojených dní mezi námi. 
Foto zde.

Poděkování f. Gastro, spol. s.r.o. SpolečnostiGastro děkujeme za  dárkový balíček  pro oslavenkyni a také sladkosti, které Domov využije  jako odměnu dětem z nejdeckých mateřinek při jejich nejbližším vystoupení pro obyvatele Domova.


Aktualita ze dne 5.10.2012
Podzimní pečení. Ovocem podzimu jsou hlavně jablka, i proto jsme se v klubovně C2 rozhodli, že společnými silami upečeme štrůdl a v  klubovně B2 zase připravíme bramborové placičky s jablky. Někteří loupali, jiní strouhali, práce pro zúčastněné bylo dost. Celé dopoledne i odpoledne se peklo a smažilo, Domov byl krásně provoněn. Všichni si pochvalovali domácí atmosféru a také všem moc chutnalo.
Foto zde.

Aktualita ze dne 5.10.2012 
4. ročník týdne sociálních služeb v ČR – Den otevřených dveří ve středu 10.10.2012 
Sociální služby  se v jakékoli podobě dotýkají životů každého z nás.
Sociální služby jsou poskytovány jednotlivcům, rodinám i skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům, osobám se zdravotním postižením, ale i lidem, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením apod.
Sociální služby pomáhají lidem žít běžným životem – mohou pracovat, nakupovat, navštěvovat školy, aktivně trávit volný čas, starat se sami o sebe, svou domácnost apod.
Sociální službyumožňují zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti života uživatelů.
V České republice působí více než 2000 poskytovatelů sociálních služeb, kteří své služby poskytují přibližně 700 000 klientů. Pracují zde desetitisíce zaměstnanců, kteří pomáhají řešit jejich nepříznivou sociální situaci formou, která zaručuje zachování lidské důstojnosti, ctí individuální potřeby a posiluje schopnost začleňování do společnosti v přirozeném sociálním prostředí.
Od 90. let došlo k razantnímu zvýšení kvality, ale i dostupnosti sociálních služeb; tento proces dále pokračuje.
Chceme široké české veřejnosti ukázat, že:
  • sociální služby v České republice jsou kvalitní
  • sociální služby v České republice pomáhají statisícům lidí
  • sociální služby v České republice zachovávají lidskou důstojnost a soběstačnost.
 
Týden sociálních služeb v ČR se letos koná od 8. do 14. října 2012.
V našem zařízení v rámci Dne otevřených dveří Vás rádi uvítáme ve středu dne 10.10.2012 v době od 9.00 do 14.00 hod. Ohlaste se, prosím , u vchodu do pavilonu A, zvonek sociální pracovnice. Budeme se těšit. 
Motto: …ABY SE ČLOVĚK CÍTIL BÝT ČLOVĚKEM

Aktualita ze dne 12.9.2012  
Super den v Rudné. Dne 12.9.2012 jsme se na pozvání DOZP v Rudné zúčastnili akce nazvané "Super den". V areálu zařízení účastníci soutěžili v několika sportovních disciplínách. Družstvo obyvatel reprezentující DZR Matyáš ve složení paní Kocmánková, paní Pavlišová, paní Zavázalová a pan Onder si za doprovodu našich instruktorek sociální péče vedlo velmi dobře, obsadilo třetí místo a získalo bronzové medaile ve formě diplomu v soutěži přetahování lanem.
Nadšení a soutěživost zúčastněných nepřekazilo ani chladné počasí.
Obyvatelé DZR odjížděli s dobrou náladou a pěknými věcnými cenami.
Fotoalbum
zde.

Aktualita ze dne 10.9.2012
Život v Domově – léto 2012.
Každodenní život v  Domově, každodenní péče o obyvatele Domova probíhá nejen za podpory pracovníků sociální péče a zdravotnického personálu, ale též díky plnění svých pracovních povinností ostatních zaměstnanců Domova: uklízeček, pracovníků kuchyně, prádelny, údržby i administrativy včetně vedoucích pracovníků jednotlivých útvarů a úseků.
Volný čas tráví obyvatelé Domova dle svých individuálních přání, potřeb, aktuálních možností a svého zdravotního stavu – rozmanité aktivity v klubovnách jsou každému obyvateli k dispozici, za hezkého počasí pak  je pak možno je realizovat na terasách, či zde jen tak posedět.
Pojďte se s  námi projít Domovem a seznámit se s částí obyvatel a zaměstnanců Domov – fotogalerie zde.

Aktualita ze dne 20.8.2012
Deník BLESK napadl Domov  ,,MATYÁŠ‘‘ v Nejdku. 
Pod názvy ,, Zoufalý senior: Manželku mi drží v domově jako rukojmí‘‘ a  ,,Stařenku zbavují svéprávnosti‘‘ vyšly v deníku Blesk ve dnech 9.8.2012  resp.  14.8.2012 skandalizující a nepravdivé, lživé informace týkající se péče o jednu  z klientek Domova se zvláštním režimem ,,MATYÁŠ'' v Nejdku, příspěvkové organizace. 

Vyjádření ředitelky Domova k oběma článkům zde.


Aktualita ze dne 16.7.2012
Dnes vychází Matyášovky č. 2, interní novinový občasník Domova. Hezké počtení, krásné léto a vydařené dovolené všem!

Aktualita ze dne 5.7.2012
Nové formy komunikace s obyvateli. Zjednodušené formy dokumentů, smluv a vnitřních norem, které jsme  vytvořili   a postupně vytváříme a používáme  při komunikaci se zájemci a obyvateli  Domova ( některé viz Dokumenty ke stažení ), jsou  konkrétními zaměstnanci z úseku přímé péče doplňovány o obrázkový materiál a dokonce i o 3D pomůcky. Některé z těchto pomůcek jsou přímo šity na míru tomu kterému klientovi tak, že např. zcela imobilní obyvatel si může nakoupit konkrétní zboží, i když se do kantýny Domova  nedostane, klientovi je  předestřena nabídka volnočasových aktivit nebo služeb pro ten který den, pro toho kterého obyvatele,  vnitřní normy, předpisy, které se ho dotýkají, ve formě, kterou vnímá,  je schopen pochopit a usnadňuje mu komunikaci s personálem, klíčovým pracovníkem.
Je na místě poděkovat těm, kteří se tvorbě  těchto pomůcek samostatně věnují, v tuto chvíli především na úseku přímé péče paní  Finkové a Nováčkové.
Ilustrativní foto zde

Aktualita ze dne 30.6.2012
Tak takhle krásné posezení mezi rozkvetlými květinami máme na zimní zahradě BC.
Foto zde.

Aktualita ze dne 20.6.2012
Vítání léta – opékání buřtů. Při odpoledním setkání na terase jsme si popovídali, poslechli pěknou muziku a u ní jsme si i zacvičili. Počasí nám přálo, seděli jsme až do pozdního odpoledne a místo večeře jsme si upekli buřty. Všem se akce moc líbila a tak jsme si slíbili, že si ji během léta zopakujeme.  
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 7.6.2012
Dnes beseda o internetu – seznámení obyvatel s připojením na klubovně B2 a  možnostmi jeho  využití.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 24.5.2012
Dnes jsme přivítali  vskutku mimořádného hosta – neobyčejně empatického příjemného pana Bc. Tomáše Magnuska a prožili s ním a filmem Pamětnice,  k němuž napsal scénář a v němž také hraje jednu z hlavních rolí,  krásné odpoledne. Shlédli jsme nadmíru lidský snímek s hvězdným obsazením, pobesedovali, poslechli   si ,,veselé příhody z natáčení´´, každý se chtěl s Tomášem vyfotit, poděkovat mu,   získat jeho autogram. A stále usměvavý Tomáš vyprávěl, fotil se, podepisoval. Dojetí i nějaká ta slzička byla.
Děkujeme Tomášovi i jeho kolegovi Milanovi, který zajišťoval instalaci plátna a ozvučení, a těšíme se na další setkání.
Tomáš Magnusek ( nar. 1984 v Náchodě ) vystudoval Evangelickou akademii v Náchodě a UJAK v Paze, obor speciální pedagogika – vychovatelství, v roce 2004 začal pracovat ve školství. Dnes pracuje jako učitel v Broumově a se svoji rodinou  žije stále v Náchodě. Je českým hercem,  spisovatelem, dramaturgem, scénaristou, režisérem. Ve svých dílech se zaměřuje na historii kultury českého národa a neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Od roku 2007 je jedním z nejmladších členů Obce spisovatelů; v roce 2011 se stal jejím předsedou.
Připomeňme si něco málo z jeho práce. Tomáš napsal Ještě jsme tady…, StatečníČeši, podílel se svým námětem, jako scénarista, režisér a v neposlední řadě také jako herec na řadě filmů jako např. Pamětnice, Školní výlet, Bastardi, Bastardi 2,3, Czech Made Man, Hranaři.   

Při psaní těchto řádků se dozvídám ze zpráv o úmrtí poslední herecké legendy filmů let třicátých minulého století paní Zity Kabátové. Právě ve filmu Pamětnice ve svých 96 letech si paní Zita zahrála svou poslední filmovou roličku.
Fotoalbum – zde.

Aktualita ze dne 21.5.2012 ……VŘ ukončeno dne 30.5.2012
Domov se zvláštním režimem „MATYÁŠ“ v Nejdku, příspěvková organizace se sídlem Mládežnická 1123, 362 21 Nejdek, zřízená Karlovarským krajem, zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném Krajským soudem v Plzni, odd. Pr. Vložce č. 509 přijme  všeobecnou sestru v sociálních službách.
Požadavky: 
–          odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb., osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu,
–          bezúhonnost, zdravotní způsobilost
–          zodpovědnost, spolehlivost, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce
Nástup 2.7.2012.
Kontakt: 353176459, dagmar.silhanova@ddnejdek.cz, www.ddnejdek.cz 

Aktualita ze dne 21.5.2012
Domov se zvláštním režimem ,,MATYÁŠ'' v Nejdku, příspěvková organizace ve smyslu §12 odst. 3) zákona  č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákona) k dnešnímu dni  vyhlašuje výběrové řízení na veřejnou zakázku malého rozsahu na zpracování projektu pro stavební povolení s názvem akce„ Domov se zvláštním režimem MATYÁŠ – projekt pro stavební povolení“.
Více viz sekce Výběrová řízení. 

Aktualita ze dne 19.5.2012
Dnes dne  19.5. nám přišly  zpříjemnit víkendový den děti z křesťanské  hudební skupiny Ratolesti. Klienti Domova se shromáždili ve společenské místnosti , kde děti zazpívaly několik písní a  k tomu zahrály na flétnu, housle, bubínek. Po vystoupení ještě  navštívily některé obyvatele na pokojích, kde jim  jednotlivě zazpívaly . Strávily s námi   celé dopoledne, všem našim klientům i personálu  se  vystoupení velice líbilo.    
Děkujeme a těšíme se na další vystoupení. 

Aktualita ze dne 16.5.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. Kuchyně v Německu se vůbec nevyznačuje buřtem a zelím, jak tvrdí mnohá klišé v zahraničí. Je nejen velice různorodá, ale i bohatá na celou řadu specialit či přinejmenším na výběr mnoha potravin. V Německu existuje někdy až nepřehledné množství druhů chleba, veliký sortiment masných výrobků (salámy, tlačenky, rosol, paštiky – bylo napočítáno 1500 druhů) a sýrů, mnoho příloh. Přirozeně i dnes je častý tradiční Eintopf – jídlo z jednoho hrnce. Dnes jsme ochutnali  právě  tuto polévku a  bramborové špecle s kuřecím ragú na paprice.
Foto zde.

Aktualita ze dne 9.5.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračujíČínská kuchyně má mnoho předností. Je zdravá, lehká, plná zeleniny a netučného masa. Její historie je barvitá; nikdy se nebránila inovaci, novým postupům a ingrediencím. Tak si vzala od každého něco a spojila se v dnešní vynikající podobu, která se stále vyvíjí. Základem pro všechny čínské šéfkuchaře je dodržování čtyř zásad: vynikající chuť, vůně, barva a kompozice. I u nás to dnes vonělo a hrálo všemi barvami –  dali jsme si čínskou polévku a čínskou kuřecí směs s rýží. 
Foto zde.

Aktualita ze dne 10.5.2012
Ke Dni matek , jako již tradičně, přišly našim obyvatelkám, ale i ostatním popřát a zazpívat děti z MŠ Lipová, Nejdek pod vedením paní ředitelky Pospíšilové. Přivezly také také vlastnoručně vyrobená krásná přáníčka a protože nám obyvatelům už tak ruce neslouží, předali jsme dětem balíčky se sladkostmi, ze kterých měly velkou  radost.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 30.4.2012
Lidový zvyk zvaný pálení čarodějnic dodržujeme každoročně i my v Domově. Letos nechyběla májka, grilování i pěkná muzika. Dokonce přiletěly čarodějnice a to teprve bylo veselo. Nastalo focení, někdo si chtěl zatancovat a někteří i odletět. K příjemnému a veselému odpoledni nám přálo i krásné počasí. Pochvalu zaslouží  personál, který se kolektivně zapojil do celé akce a připravil obyvatelům Domova pěkný zážitek.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 26.4.2012
Z dnešního  1. letošního vystoupení studentů nejdecké ZUŠ u nás jsme byli všichni nadšeni. Poděkování patří jak panu ředitelu Baumgartlovi, tak ostatním učitelů, kteří žáky doprovázeli, a zejména mladým talentovaným žákům a všem, kteří pro nás a zvláště pro naše obyvatele takový nevšední hudební zážitek připravili.
Fotoalbum zde.

Dny mezinárodní kuchyně pokračují.
Všeobecně se o argentinské kuchyni dá říci, že hlavním pokrmem je zde ve všech lokalitách maso. Spotřeba masa v Argentině je vyšší, než spotřeba masa v celých Spojených státech amerických a to i přesto , že Argentina má okolo 34 milionů obyvatel a USA okolo 230 milionů obyvatel. V této zemi se prostě vegetariánům nedaří. My jsme dnes ochutnali argentinskou fazolovou polévku a argentinské těstoviny, k večeři pak kuře na pórku a bramborem.
Foto zde.

Aktualita ze dne 19.4.2012
Bronzová Jánského medaile. Je nám ctí touto cestou morálně ocenit pracovníka Domova pana Martina Slezáka, vedoucího provozně technického útvaru, kterému udělil Český červený kříž v dubnu t.r. bronzovou medaili prof. MUDr. J. Jánského. Tato medaile patří těm, kteří dovršili počet 10 bezpříspěvkových odběrů. Nechť jeho lidský postoj slouží jako příklad k další propagaci bezpříspěvkového dárcovství krve.

Aktualita ze dne 18.4.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. Rakouská kuchyně bývá často redukována pouze na vídeňskou kuchyni, ačkoli obsahuje i tradiční kuchařské umění bývalého Rakouska-Uherska. Vedle samotných krajových specialit je tato kuchyně ovlivněna především svými sousedy, tedy Čechy a Maďary. Pokrmy a způsoby jejich přípravy tak byly často přebírány a začleňovány do vlastní rakouské kuchyně. Jako příklad může sloužit třeba guláš, který je původem z Maďarska.
Kuchaři nám dnes předložili alpskou polévku, víděňský guláš Fiakr s knedlíkem,  odpoledne si obyvatelé pochutnali na rakouském jablkovém  štrůdlu.
Fotoalbum
zde a Gute Apettit!

Aktualita ze dne 16.4.2012.
Máme nové klávesy – hledáme hráče na ně. Dnes nám byl doručen dar pana Petra Bindera zvaného Hrocha v podobě nádherných nových elektronických kláves. Teď ještě najít někoho, kdo nám na ně tu a tam zahraje.
Panu Binderovi moc a moc děkujeme.

Aktualita ze dne 13.4.2012.
Canisterapie. Na návštěvu slečny Pavlíny a její fenky Bíny se vždy těšíme. Fenka Bína je přítulná, klidná a trpělivá. Proto si ji všichni oblíbili a rádi si ji pohladí.
Slečně Pavlínce moc děkujeme, obě dámy včetně té psí přinášejí lidem chvíle zklidnění, pomazlení, vzpomínky na jejich vlastní zvířátka.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 11.4.2012
Povídání o stravování. Opět jsme se sešli  na společenské místnosti BC, abychom si povídali o tom, co nám chutná a nechutná. Obyvatelé si pochutnali na kuchyni finské – byla ryba po finsku s hořčicovou omáčkou,  také chutnala bulharská sarma, dále klasická česká jídla jako prejt, zelí, bramboráky, samozřejmě také palačinky apod. Právě bramboráky a palačinky k svačině by mohly být častěji. Z těstovin nejraději kolínka, chutnaly také široké nudle s tvarohem, byly žluté a dobře uvařené. Polévky pak rádi zahuštěné, krémové, méně vývarové s těstovinou .
Pochutnají si na večeři, kdy je chléb s pomazánkou, sekanou, tlačenkou, párky.
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. Dneska jsme měli kuchyni italskou. Polévka italská se sýrem a chlebovými krutonky byla dobrá, ale těstoviny se špenátem a kuřecím masem úspěch neměly. Většina klientů se shodla, že kombinaci těstoviny a špenát neznají, nechutnalo jim to a toto jídlo už nechtějí.
Na Italii nejvíc zavzpomínala paní Oulická, která tam byla na dovolené, vyprávěla nám o moři, o sluníčku a také o jídle, měli tam hodně zeleniny .
O Velikonocích jsme si krátce vyprávěli, hlavně jsme probrali velikonoční nádívku co do ní patří, co se do ní přidává, jaké koření a jaké maso. Někdo do ní dával čestvé mladé kopřivy, někdo čerstvou pažitku , někdo do ní dává muškátový květ někomu zase nechutná .
Fotodokumentace z povídání o stravování zde.
Fotodokumentace – kuchyně italská zde.

Aktualita ze dne 6.4.2012
Matyášovky. Dnešního dne spatřilo světlo světa 1. číslo Matyášových novin neboli Matyášovek. Tento občasník ( zatím, uvidíme dle zájmu ) je určen obyvatelům Domova, primárně pak těm, kteří nenavštěvují klubovny pravidelně, ale chtěli by mít povědomí o to, co jsme v Domově zažili, koho přivítali, na čem si pochutnali, a nebo taky ne, a co plánujeme na období příští. Plátek obsahuje fotografie z Domovem pořádaných akcí, máme za to, že právě tyto obrázky obyvatele potěší.
Takže popřejme Matyášovkám hodně spokojených čtenářů.

Aktualita ze dne 4.4.2012
Velikonoční zábava. Pěkná výzdoba, příjemná živá hudba, tanec, upečení beránci, káva a obsluhující personál a v neposlední řadě sváteční oděv obyvatel – to vše přispělo k výborné náladě a vydařené velikonoční zábavě. Všem, kdo se podíleli na přípravě a realizaci, patří dík.
Fotoalbum zde.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 4.4.2012
Srdečně zveme všechny členy sboru, ale i ostatní obyvatele  a jejich blízké na  bohoslužbu Českobratrské církve evangelické v úterý  dne 10.4.2012 od 13.30 hod. Ve společenské místnosti BC povede bohoslužbu farář nejdeckého sboru  Českobratrské církve  evangelické pan mgr. Bob Ogola, který se těší na setkání s  Vámi.
Dny mezinárodní kuchyně pokračují.Čínská, francouzská a thajská kuchyně se na samém východu poloostrova Západní Indie snoubily v kuchyni vietnamskou. Ta je neuvěřitelně zdravá a bohatá na suroviny, které jí monzunové klima přináší. Pro celou jihovýchodní Asii je rýže nejdůležitější surovinou. Kromě již zmíněné rýže Vietnamci konzumují i velké množství čerstvé zeleniny a koření, zejména omátu, pepř, zázvor a chilli. K dochucení se hojně užívá rybí omáčka a netradiční kokosové mléko. Především ve velkých městech se konzumuje maso, a to drůbeží, vepřové a rybí. Existuje zde i řada vegetariánských jídel pro vyznavače budhismu. My jsme dnes ochutnali z vietnamské kuchyně vietnamskou kuřecí polévku a rybí směs po vietnamsku s přílohou.
Ochutnejte s námi – fotoalbum
zde.

Aktualita ze dne 1.4.2012
Příprava Velikonoc. Velikonocům, největšímu křesťanskému svátku, a také svátkům jara předchází vždy příprava výzdoby Domova a pak i zdobení samotné, na němž se podílí obě naše klubovny pod vedením instruktorek sociální péče. Každý, kdo může, přispěje alespoň maličkostí, ať je to stříhání, lepení apod. – je vítána každá pomocná ruka, každý nápad.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 28.3.2012 
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. I když tentokrát zase něco z českých luhů a hájů. V České republice se za jeden rok uskuteční přes 350 tisíc domácích zabijaček, což při hmotnosti prasete přes 100 kg  představuje značné, a rozhodně ne zanedbatelné množství masa.Domácí zabijačka patří mezi staré slavnosti a obvykle se koná v období od prosince do března. Když se řekne zabíjačka, hned si našinec představí vůni jitrnic, jelítek, tlačenky,  zabíjačkových polévek, huspeniny a mnoha dalších pochutin. A protože se blíží   konec března, rozloučili jsme se se zimou naší zabíječkou – dali jsme si dnes polévku ovarovou s kroupami, jelítkový prejt, dušené zelí s brambory. 
Ochutnejte alespoň pohledem – fotoalbum zde
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________      
Aktualita ze dne 26.3.2012
Křeslo pro hosta. Ten dnešní pan Dalibor Stach, malíř, fotograf, režisér, spisovatel  nám vyprávěl o životě, o nutnosti nezištné pomoci druhým, přečetl nám úryvek z jedné ze svých knih a rád odpověděl na naše dotazy.
Fotoalbum zde
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 21.3.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. Bulharská kuchyně se řadí ke zdravým kuchyním, protože většina pokrmů je lehká, chutná, jednoduše upravená a s velkou spoustou zeleniny. Bulharská kuchyně je zvláštní kombinací středoevropských, východoevropských, balkánských, tureckých a řeckých vlivů. Bulharská jídla stojí na jiných třech základech: zelenině, mase  a v přímořských oblastech hlavně na rybách. V rámci Dnů mezinárodní kuchyně jsme dnes ochutnali z bulharské kuchyně bulharskou sarmu s chlebem k obědu a kuře po balkánsku s rýží k večeři. 
Fotoalbum zde.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 21.3.2012
Jistě by Vás, vážení příbuzní a přátelé obyvatel Domova, zajímalo, jak tráví Váš blízký svůj volný čas v Domově. Pro přehled uvádíme nástin některých každodenních volnočasových aktivit  pravidelně se opakujících, které obyvatel navštěvuji dle své chuti, aktuálního zdravotního a psychického stavu, prostě a jednoduše jak se mu chce, jak se cítí…
DOPOLEDNÍ AKTIVITY: ergoterapie , arteterapie , skupinový i individuální trénink paměti, tělesná výchova skupiny C2 , zooterapie
ODPOLEDNÍ AKTIVITY: variabilní – dle stavu obyvatel , počasí
Klub chytrých hlaviček – křížovky , doplňovačky, přísloví
Literární klub – básně, povídání o knihách
reminiscenční terapie – vzpomínání, vyprávění  u osobních  předmětů – např. fotografií
PONDĚLÍ
– muzikoterapie – zpívání nebo poslech hudby
– čtení
ÚTERÝ      
–  besedy  na nejrůznější témata, dotkneme si i ochrany práv obyvatele, jeho povinností i povinností Domova k němu, možností výběru – volby v Domově, možností stěžovat si apod.
Povídání o stravování – zážitky, postřehy, připomínky a nápady ke Dnům  mezinárodní kuchyně, 1 x měsíčně připomínky ke stravování s nutriční terapeutkou
STŘEDA  
–  promítání filmů
–  individuální návštěvy na pokojích – aktivní nabídka komunikace
ČTVRTEK
– společenské hry na klubovně, v tělocvičně, venku na terase
PÁTEK    
– kavárna – hudba, tanec, povídání u kávy a nějaké té mlsky

Aktualita ze dne 15.3.2012 
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. Turecká kuchyně je velmi zdravá a pestrá. Je ovlivněna spoustou kultur, tradicemi centrální anatolské kuchyně a národů středomoří, je značně ovlivněna i arabskou kuchyní. Jídlo je pro Turky vždy událostí, patří k největším radostem dne, proto má několikachodová večeře velký význam i jako rodinná tradice. My jsme tuto z pohledu Čechů, Moravanů a Slezanů známou dovolenkovou destinaci dnes připomněli mrkvovou polévkou, kuřetem malika kafúra s rýží a kujfetou k večeři. Afiyet olsun – Dobrou chuť !
Fotoalbum zde.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualita ze dne 15.3.2012
KŘESLO  PRO  HOSTA – DALIBOR STACH. Srdečně zveme na besedu s panem Daliborem Stachem , spisovatelem, fotografem, režisérem, recesistou, krajským zastupitelem. . . .prostě zajímavým člověkem. Pan Stach se na Vás bude těšit v pondělí dne 26.3.2012  v 10.00 hod. ve společenské místnosti B2.

Aktualita ze dne 12.3.2012
Plánované akce – jaro 2012
poslední březnový  týden 2012…………Mezigenerační setkání s předškoláky z MŠ Lipová, Nejdek
4.4.2012, 13.30 hod, jídelna A………………………………………..velikonoční zábava s živou hudbou
10.5.2012………….. …………………………………….pořad ke Dni matek dětí z MŠ Lipová, Nejdek
Srdečně zveme a dětem z mateřinky už teď děkujeme a těšíme se.

Aktualita ze dne 7.3.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují. Ta finská vyniká střídmostí a jednoduchostí. Hodně se konzumují ryby a mléčné výrobky. Za místní specialitu je považováno například sobí nebo losí maso. My jsme dnes z kuchyně této krásné severské země tisíců jezer a šikovných hokejistů ochutnali finskou zeleninovou polévku a rybu po finsku s hořčicovou omáčkou. Chutnalo nám.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 2.3.2012
Za bezplatné zapůjčení invalidního vozíku zaměstnanci spol. WITTE Nejdek, s.r.o jsme dostali od jmenované firmy dárkový koš, který byl předán obyvatelům jako přilepšení k pátečnímu pravidelnému posezení v naší klubové kavárně.
Za obyvatele Domova spol. WITTE děkujeme.
Foto zde.

Aktualita ze dne 28.2.2012
Dny mezinárodní kuchyně
Dnes jsme se opět sešli spolu s pí Niewiakovou, naší nutriční terapeutkou, na společenské místnosti BC, abychom si pověděli,  co nám v poslední době chutnalo, co méně, co nám nechutnalo.Probrali jsme kuchyni slováckou, anglickou a recepty z Orlických Hor .
K těmto mezinárodním resp. regionálním jídlům nikdo z obyvatel neměl žádné připomínky a dle jejich vyjádření vybrané recepty kuchaři zvládli s úspěchem. Obyvatelům  velmi chutnaly meruňkové knedlíky. Povídali jsem si také o tom, jak je důležité dodržovat pitný režim, jak je velmi důležitý dostatečný příjem  tekutin i mezi jídly – nejlépe pak poslouží voda, čaj, stolní vody, ovocné nápoje, bylinkové čaje.
Povídání se zúčastnili obyvatelé  z pavilonu A, B2, C1 i z C2.
Pozvánka zde.

Aktualita ze dne 22.2.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují, ačkoli jsme dnes nevytáhli paty z území ČR, neboť jsme poznávali krásy a chutě naší vlasti, tentokrát tak trochu zapomenutého, ale  – a zvláště v zimě – nádherného kraje Orlických hor.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 15.2.2012
Dny mezinárodní kuchyně pokračují – dnes něco málo ze staré  dobré  Anglie. Otázkou je, zda by si na brokolici agend Jejího Veličenstva 007 James Bond pošmáknul, nám chutnalo, přestože chybělo martini s vodkou……. ,, protřepat, nemíchat‘‘
Fotodokumentace zde

Aktualita ze dne 31.1.2012 
Dne 31.1.2012 jsme se spolu s obyvateli Domova a nutriční  terapeutkou pí. Niewiakovou sešli ve  společenské místnosti BC, abychom si v rámci klubové akce ,,Povídání o stravování'' popovídali o našich  středečních dnech mezinárodní kuchyně, o tom, které jídlo nám chutnalo nejvíce a které nejméně, co nás zaujalo a co překvapilo.
Od začátku roku jsme vyzkoušeli recepty kuchyně mexické, krkonošské, norské a valašské . K žádnému menu  nebylo zásadních  připomínek, každá středa je zpestřením stravování v Domově , všichni se vždy  těší na něco nového .
Dle diskuse obyvatelům velmi chutnal oběd mexické kuchyně – fazole s kuřecím masem, také polévka valašská – čočkovka, ovšem velký úspěch sklidily Krkonošské sejkory – bramboráky .
V příštích týdnech ,,okoštujeme''  kuchyni  slováckou, anglickou, také recepty z Orlických hor , kuchyni  tureckou i finskou . 
Děkujeme pí Niewiakové za nápady a pěkné tématické jídelní lístky a všem kuchařům.
Fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 25.1.2012
Vaříme mezinárodně 
Dny mezinárodní kuchyně  se osvědčily, pokračují  každou středu dál, nutriční terapeutka pí Lydie Niewiaková cestuje prstem po mapě, studuje receptury, chystá tématické jídelní lístky,  kuchaři se činí a vy se tak spolu s obyvateli  a personálem Domova můžete podívat  do krajů, jejichž stravu jsme ochutnali. Více viz Aktualita ze dne 3.11.2011. 
Valašská  kuchyně – fotoalbum zde.

Aktualita ze dne 19.1.2012
Vážení rodinní příslušníci obyvatel Domova, vážení zaměstnanci Domova,
dnešního dne byla na našich webových stránkách spuštěna nová sekce Dotazníky, kde lze elektronicky vyplnit, slovně doplnit a odeslat dotazníky, které by měly sloužit jako jeden ze zdrojů informací, na jejichž základě bychom rádi  zkvalitňovali poskytovanou službu. V tuto chvíli je zde uložen dotazník pro rodinné příslušníky a dotazník pro zaměstnance. Zaměstnanci mají přístup k dotazníku přes heslo, které jim bude sděleno na provozní poradě nebo individuálně vedoucím pracovníkem. Podpis není podmínkou pro odeslání dotazníku. Více viz sekce Dotazníky.
Vedení Domova děkuje za čas strávený vyplňováním dotazníku.

Aktualita ze dne 19.1.2012….Aktualita ze dne 6.2.2012: pracovní pozice technika již obsazena
BOZP, PO – výběrové řízení 
Ředitelka Domova jako statutární orgán vypisuje  výběrové řízení na technika BOZP a PO s požadavkem na zajištění kompletního servisu na poli BOZP i PO (od dokumentace organizace přes pravidelná školení vedoucích pracovníků a zaměstnanců až třeba po  info tabule v objektech i areálu organizace ).
Jsme příspěvkovou organizací Karlovarského kraje, poskytovatelem pobytové sociální služby duševně chronicky nemocným  obyvatelům ve věku od 60 let a výše ve 3. a 4 stupni závislosti ( těžká a úplná závislost na pomoci jiné fyzické osoby ), současná kapacita 108 lůžek. Organizace zaměstnává 75 zaměstnanců, z toho je 1 ředitel a 4 vedoucí pracovníci. Obyvatelům je poskytována krom sociální péče také péče zdravotní. Objekt sestává ze 3 bezbariérově propojených pavilonů, v areálu je umístěn menší samostatný objekt sloužící jako dílna údržby, elektrorozvodna a garáž pro 2 OMV.
Zájemci o účast ve  výběrovém řízení  nechť se ozvou telefonicky na tel. číslo ředitelky do konce měsíce ledna ( krom 20.1. a 23.1.2012 ) za účelem sjednání osobního  setkání v organizaci, během něhož bude probrána i  účastníkem VŘ  připravená cenová nabídka.

Aktualita ze dne 11.1.2012
Ředitelka Domova sděluje  uchazečům o účast ve výběrovém řízení na pracovní pozici sociální pracovník, že pracovní pozice byla již obsazena. Všem, kteří zaslali řádné a kompletní přihlášky, děkuje organizace za zájem a přeje hodně pracovních i soukromých úspěchů.